Arabanız Kışa Hazır Mı?

Yazar: portakal Kategori: sağlık

Yollarda, lastik bakımı yapılmamış ve araç muayenesi yapılmamış araçların daha sık kaza yaptığını görüyoruz. Hal böyle iken kış aylarında daha rahat ve güvenli bir sürüş için kış bakımını yaptırmakta fayda var.

Araçtaki her şeyin düzgün çalışması büyük önem katıyor. Havaların soğumaya başladığı şu günlerde aracınızın kışlık bakımını yaptırarak aracınızı kış koşullarına hazırlamalısınız.

İşe kış lastiklerinizi takarak başlayabilirsiniz. Uzmanlara göre kış lastiklerini Kasım ayında takıp Nisan’a kadar kullanmakta fayda var.  Ve araçlarınızın senede iki kez özel bir bakımdan geçmesi gerekiyor.

Kışlık bakımda aracınızın yağı, cam suyu, fren balataları, bujileri, aküsü, antfriz ve aydınlatma elemanlarının kontrolü yapılmalı. Hiçbir şeyin eksik olmaması gerekir. Araçta bulundurulması gereken malzemelerin (zincir, çekme halatı, takoz, yedek ampuller v.s.) kontrolü. Uzmanlar, kışlık bakımı yapılmamış araçların sabahları daha geç çalıştığını veya çalışmakta güçlük çektiğini ileri sürüyor. Kışa girmeden önce mutlaka Çözüm Sigortaya gelin aracınızı olası durumlara karşı sigortaya alın.

Etiketler:: , , , , , , ,

Comments are closed.