Hasar anında sigortalının sorumlulukları nelerdir?

Yazar: portakal Kategori: Genel, sigorta

Sigortalı, riskin gerçekleştiğini öğrendiği tarihten itibaren bu durumu beş gün içinde sigorta şirketine bildirmek zorundadır.

Araç sahibinin sigortası yokmuş gibi hasar yaşanmaması için gerekli tüm güvenlik, kurtarma ve koruma önlemlerini alması yine kendi sorumluluğundadır. Sigortalının yaşanabilecek tüm hasarların önüne geçebilmek için sigortacı tarafından verilen talimatlara mümkün olduğu kadar uyması gerekmektedir. Kasko sigortası sahibi olan kullanıcının bir diğer sorumluluğu ise zararın tahmini miktarını, hasara sebep olan olayı yazılı şekilde kısa süre içinde sigortacıya bildirmektir.

Kasko sigortasının teminatı altında olan zararların bir an önce telafi edilmesi için bütün işlemlerin kısa bir süre içinde gerçekleştirilmesinde fayda vardır. Sigorta konusu ile ilgili başka sigorta sözleşmeleri varsa bunlar sigorta şirketine bildirilmelidir. Poliçede belirtilen süre içinde ihbar edilmeyen hasarlar ödenmez. Bu süre içinde gerçekleştirilen ihbarlar genel şartlara uygun ve iyi niyet kuralları içerisinde ise ödemeniz gerçekleştirilir.

Etiketler:: , , , ,

Comments are closed.